Czynności życiowe ryb - konspekt
DZIAŁ PROGRAMOWY-TEMAT- CZYNNOŚCI ŻYCIOWE RYB.
CZAS - 45 min.
FORMA PRACY – grupowa równym frontem.
METODA – praca z tekstem, pogadanka, teksty i schematy do uzupełnienia.
CEL OGÓLNY – uczeń potrafi scharakteryzować czynności życiowe ryb
CELE OPERACYJNE: uczeń potrafi:
- podać charakterystyczne cechy budowy układu krwionośnego ryb i wskazać jego elementy na schemacie,
- na podst. schematu opisać jak krąży krew w ukł. krwionośnym ryb,
- podać narząd wymiany gazowej ryb i opisać jego budowę na schemacie,
- wskazać różnicę w wydalaniu u ryb słonowodnych i słodkowodnych
- podać rolę pęcherza pławnego u ryb i wskazać jego miejsce na schemacie ryby,
- potrafi podać rolę lini nabocznej ryby,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
-folia nr 1 pt.,,Układ krwionośny ryb’’
-folia nr 2 pt.,,Położenie trzewi u ryby’’
-wiersz pt. ,,Ryby jako kręgowce wodne’’
-tekst + schemat do uzupełnienia pt.,,Oddychanie ryb’’
-tekst pt.,, Wydalanie i osmoregulacja” +uzupełnianka dotycząca tego tekstu,
-schemat pt. ,,Układ krwionośny ryb’’.
-czyste kartki potrzebne do etapu powtórzenia,
PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WSTĘPNA:
-powitanie,
-czynności organizacyjne i porządkowe,
-sprawdzenie pracy domowej,
FAZA REALIZACYJNA:
-podanie nowego tematu lekcji pt.,, Czynności życiowe ryb.”
-nauczyciel wybiera 1 ucznia, który czyta wiersz pt. ,,Ryby jako kręgowce wodne” co stanowi
wprowadzenie do tematu,
-krótka pogadanka na temat czynności życiowych ryb i ich środowiska życia; krótko na temat ukł. krwionośnego, oddechowego, wydalniczego i pokarmowego. W trakcie przedstawia przygotowane folie na rzutniku.
-następnie nauczyciel rozdaje poszczególnym grupom załącznik 1 pt.,,Układ krwionośny ryb.’’ Uczniowie przyporządkowują podane nazwy do odpowiednich części ukł. krwionośnego ryb. Po wykonania zadania nauczyciel prosi jednego ucznia o opisanie schematu na forum klasy Uczniowie poprawiają ewentualne błędy.
-nauczyciel rozdaje każdej grupie kolejny tekst + schemat pt.,,Oddychanie ryb”-załącznik 2.
Uczniowie czytają tekst a następnie opisują zamieszczone pod tekstem rysunki. Nauczyciel ponownie wybiera jednego ucznia, który na forum klasy przedstawi wykonane zadanie. Reszta uczniów poprawia ewentualne błędy.
-nastepnie nauczyciel omawia folię pt. ,,Położenie trzewi u ryb”, omawia przewód pokarmowy ryb oraz wskazuje na pęcherz pławny i rozmawia z uczniami na temat jego roli.
-nauczyciel rozdaje każdej grupie kolejny tekst +uzupełniankę pt.,,Wydalanie i osmoregulacja ryb”. Uczniowie na podstawie otrzymanego tekstu uzupełniają puste luki w uzupełniance dotyczące różnic wydalanie u ryb słodkowodnych i słonowodnych.
Nauczyciel wybiera chętnego ucznia, który przeczyta pracę grupy na głos. Nauczyciel poprawia ewentualne błędy.
FAZA KOŃCOWA:
-poszczególne grupy otrzymują czyste kartki na których maja za zadanie wypisać jak najwięcej cech fizjologii ryb, które pozwalają im żyć pod wodą.
-praca domowa- przeczytanie omawianego tematu z podręcznika
- ocena pracy uczniów- najlepiej pracująca grupa otrzymuje plusy.