Naukowcy twierdzą: tańczyć każdy może i powinien, bo to dobre dla mózgu!

Naukowcy dowodzą, że korzystne dla zdrowia i samopoczucia są wszelkiego rodzaju tańce. Taniec nie tylko poprawia kondycję, ale też polepsza samopoczucie, koncentrację i pracę mózgu.

Naukowcy z McGill University odkryli, że taniec działa na mózg lepiej niż marsz czy jogging. Szukali oni m. in. nowych sposobów gimnastyki mózgu dla osób starszych. Grupę badanych podzielono na dwa zespoły – jeden dwa razy w tygodniu tańczył tango, drugi w tym czasie truchtał po parku. Po 10 tygodniach uczestnicy eksperymentu przeszli testy pamięci i koncentracji, a także sprawdzian koordynacji ruchowej. Tancerze wypadli znacząco lepiej od piechurów i biegaczy. Amatorzy tańca wyróżniali się głównie podzielnością uwagi, dużo lepiej radzili sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie.

„Taniec usprawnia mózg, bo kroki taneczne bardziej przypominają ćwiczenia rehabilitacyjne zalecane m.in. ludziom cierpiącym na schorzenia neurologiczne” – uważa Patricia McKinley, autorka badań.

fot. pixabay.com

„Taniec tym się różni od rehabilitacji, że wszystkie ruchy powtarza się z radością, co działa jak stymulator nastroju i lek na psychiczne niże” – dowodzi z kolei Rosa Pinniger z australijskiego University of New England, która przez kilka miesięcy obserwowała 20 osób, które uczyły się tańczyć pod okiem doświadczonego instruktora. Co tydzień Pinniger przeprowadzała wywiady z kursantami i poddawała ich testom sprawdzającym nastrój. Wszyscy odczuwali jego systematyczną poprawę.

Tańczyć każdy może…

Tańczyć naprawdę warto. Co ciekawe osobom, którym słoń nadepnął na ucho, taniec amatorski nie sprawia większych trudności. Z badań naukowych wynika bowiem, że każdy ma wystarczające poczucie rytmu do wyjścia na parkiet.

„Taki dar dostajemy od natury – uważa Marcel Zentner z University of York, który zaobserwował, że już kilkumiesięczne dzieci doskonale wyczuwają rytm, a nawet mogą zsynchronizować swoje ruchy z muzyką, a im lepiej im to wychodzi, tym bardziej się uśmiechają. Dorośli natomiast słysząc muzykę, często bezwiednie zaczynają wystukiwać jej rytm.

My natomiast przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy taneczny pojedynek w którym młodość zmierzy się z doświadczeniem.

Która drużyna bardziej Ci się podoba?